Prokurator zlecił zapłatę 5,2 miliona dolarów za uwolnienie funduszy Bitcoinów z Escrow

Adwokat z Nowego Jorku został nakazany, aby zapłacić firmie inwestycyjnej krypto więcej niż 5 milionów dolarów po przedwczesnym zwolnieniu większości swoich funduszy przeznaczonych na zakup Bitcoin.

Sędzia federalny orzekł, że nowojorski prawnik jest odpowiedzialny za spłacenie firmie inwestycyjnej kryptońskiej po tym, jak przedwcześnie uwolnił fundusze powiernicze odłożone na kupno 5 milionów dolarów w Bitcoin.

Zgodnie z raportem z 13 sierpnia na temat prawa 360, amerykański sędzia okręgowy Alison J. Nathan potwierdził, że adwokat Aaron Etra jest na haku za 4,6 miliona dolarów dla firmy inwestycyjnej z San Francisco Benthos Master Fund. Wyrok opiewał na 5,255 miliona dolarów, plus odsetki.

Orzeczenie zostało wydane po tym, jak Etra nie pokazała się na kwietniowej randce sądowej w Nowym Jorku, potwierdzając sesję arbitrażową oraz samą sesję w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym Międzynarodowej Izby Handlowej w Hadze (International Chamber of Commerce’s International Court of Arbitration at the Hague). Nieobecności te miały zasadnicze znaczenie dla orzeczenia sędziego na korzyść firmy inwestycyjnej kryptońskiej.

“Winę ponosi tylko on sam”, stwierdził sędzia. “Pozwany nie stawił się ani nie przedstawił dowodów, mimo że otrzymał zawiadomienie o arbitrażu i pomimo tego, że był wyraźnie zobowiązany do rozstrzygania wszelkich sporów w ramach porozumienia Escrow.”

Sprawa o zaginionego Bitcoina

Przedmiotowe porozumienie datuje się na 2018 r., kiedy to Benthos zwrócił się do Etra z prośbą o pełnienie roli agenta powierniczego przy zakupie Bitcoinów (BTC). Obydwaj podpisali porozumienie – odpowiednio zwane Porozumieniem Bitcoin – z Grupą Valkyrie, której zadaniem było znalezienie osób trzecich zainteresowanych sprzedażą swoich pakietów kryptograficznych.

Początkowo Benthos zamierzał nabyć 5 milionów dolarów w BTC – w tym czasie było to około 10 000 monet – i zdeponował tę kwotę w funduszu powierniczym. Nie widząc zgody Benthosa, Etra przekazała 4,6 mln USD z całego funduszu Bitcoin z escrow w sierpniu 2018 r. w ramach dwóch transakcji, które nigdy nie doprowadziły do wysłania do firmy żadnych aktywów kryptograficznych.

Po wielokrotnych wnioskach od Benthosa, w zasadzie prosząc Etra o zaprzestanie przenoszenia pieniędzy z funduszu i konto na to, co stało się z 4,6 mln dolarów, sąd orzekł, że adwokat musiał przedstawić wszystkie dokumenty i informacje związane z brakujących funduszy. Etra zwrócił pozostałe 400.000 dolarów i przedstawić dokumenty dotyczące jego komunikacji ze sprzedawcami Bitcoinów, więc poprzednie wnioski Benthosa o ukaranie adwokata i znalezienie go w pogardzie dla sądu zostały odrzucone.

Wyrok opiewa na łączną kwotę 5,2 miliona dolarów plus odsetki. Może to być ukryte błogosławieństwo dla Etra, która potencjalnie mogłaby być odpowiedzialna za 108 milionów dolarów – co jest aktualną wartością BTC w fiat, gdyby sprzedaż została przeprowadzona w tym czasie.